Kapanan işletmeler için kira uyarlaması mümkün

Avukat Arabulucu Ayfer Çerçi arabuluculuk sistemi sayesinde 1 milyon 116 bin dosyada anlaşma sağladığını belirterek yargıya kalsa en az 2 yıl sürecek anlaşmazlıkları 20 günde çözüme kavuşturduklarını vurguladı.

Çerçi, Covid 19 salgını kapsamında çalışamayan işletmelerin kira bedellerinin yeniden uyarlanmasının da arabulucuk sistemi sayesinde mümkün olduğunu hatırlatarak işletmesini kapatmak zorunda kalan vatandaşları arabuluculuk ofislerine davet etti.

 

Yargıda ki iş yükünün azaltılması amacıyla geliştirilen arabuluculuk sistemi hakkında diriliş haber gazetesine açıklamalarda bulunan Avukat Arabulucu Ayfer Çerçi sistemin avantajlarını anlattı.

“Arabuluculukta taraflar kendi çözümlerini kendileri üretirler. Bu sebeple kazanan veya kaybeden taraf yoktur. Anlaşmanın sonunda her iki taraf da kazanır.

Dava yoluna gidildiğinde ise, mahkeme, uyuşmazlığı yalnızca mevzuatta düzenlenen hükümler çerçevesinde çözebilir.

Bu çözümde de davanın kabulü veya davanın reddi yönünde bir karar tesisinden başka bir seçenek yoktur.

Bu kararın tesisi de yıllar sürecek bir yargılamanın neticesinde ancak mümkün olabilecektir.

Adalet Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, hukuk uyuşmazlıklarının mahkemeye gitmeden tarafların rızasıyla kısa sürede çözüme kavuşmasına imkân veren arabuluculuk uygulamasında başarı oranı yüzde 69 oldu. Arabuluculara taşınan 1 milyon 116 bin 200 dosya anlaşma ile sonuçlandı

ANLAŞMAZLIKLARA MASRAFSIZ ÇÖZÜM

Arabuluculukta kararın tarafların elinde olması,

- Arabuluculuğun niteliği gereği daha hızlı ve daha az maliyetli oluşu,

- Arabuluculuğun taraflar arasındaki ticari faaliyet ve ilişkileri sürdürülebilir kılması,

- Arabuluculuğun gizlilik prensibi gereği taraflara daha özgür bir alan sağlaması özellikleri bu süreçte önemli bir pratik yarar sağlayacaktır.

arabulucuların iletişim ve müzakere kolaylaştırıcılığında tarafların uyuşmazlıklarının çözümüne ekonomik, sosyal ve psikolojik faydalarla katkı sağlanması mümkün olacaktır. Dava şartı veya ihtiyari arabuluculuk kapsamı fark etmeksizin, hukuki uyuşmazlıkların çözümünde taraflar arasında öncelikle müzakere ve arabuluculuk yolunun tercih edilmesini sürdürülebilir ilişkiler ve toplumda ekonomik, sosyal ve psikolojik faydaların artırılması bakımından önemli görüyoruz. 

Arabulucular olarak toplumda barış ve uzlaşıyla sorunların giderilmesine yönelik bütünsel katkı sağlamak amacıyla hepimiz görev yaptığımız il ve ilçelerde toplumda farkındalık oluşturmak, sulh ve uzlaşı kültürünü yaygınlaştırıcı etkisi vardır.

Şöyle ki; arabuluculuk yolu bu uyuşmazlıkların yargı yolundan çok daha kısa sürede çözüme ulaşmasını sağlar. İki tarafında karşılıklı diyaloglarıyla her birinin hakları korunarak sağlıklı çözümlere ulaşılabilir. Ayrıca bu süreç boyunca anlaşılamadığı takdirde de tüm zamanaşımı ve hak düşürücü süreler durduğundan, iki tarafın da hak kaybının olmadığı bir çözüm yoludur. Arabuluculuk süreci yargılama olmadığından dava harcı, keşif ve bilirkişi incelemesi masrafları, posta masrafları, gider avansları, icra harçları, icra masrafları, tahliye, yeddi emin ücreti, nakliye gibi giderler söz konusu olmamaktadır.

İŞYERİNİ KAPATAN ESNAF KİRA UYARLAMASI YAPABİLİR

 

Arabuluculuğun artılarını salgın döneminde yaşanan en büyük sıkıntılardan kira sözleşmeleriyle açıklayalım;

Uyarlama, sözleşmeler hukukunda hâkim olan “ahde vefa ilkesi”nin bir istisnasıdır. Bulaşıcı hastalık sözleşmeden doğan borçlarda, borcun ifasını imkânsız hale getirmemiş ve sözleşmeden dönme ya da feshinin koşulları mevcut değilse, TBK md. 138 gereğince “aşırı ifa güçlüğü” nedeniyle sözleşmenin yeni koşullara uyarlanması gündeme gelebilir. Yine bu doğrultuda açılacak bir davaya konu olan durumun her somut olaya özgü bir şekilde dikkate alınması gerekmektedir. Bu davanın terditli bir şekilde açılabileceğini de belirtmekte fayda vardır. Buna göre, koşulları mevcut ise, davacı, öncelikle kira bedelinin değişen şartlara  göre uyarlanmasını, uyarlama mümkün değil ise sözleşmenin feshini talep etme hakkına sahiptir. Aynı şekilde, TBK md. 305 ve Türk Medeni Kanunu md. 2 çerçevesinde, kiracının edimden ve tasarruf edilen masraflardan indirim talep etme hakkı da mevcuttur. Örneğin, bir alışveriş merkezinde alınan işletmesel karar gereği işyerini kiralayan kiracı, korona virüs salgını nedeniyle merkezin kapatılmasına rağmen kira sözleşmesi ilişkisini devam ettirmekte ve bu çerçevede kira bedelini ödemeye devam etmektedir. Ödenmekte olan kira bedeline alışveriş merkezinin ortak giderlerinden olan ısınma, aydınlatma, güvenlik görevlisi harcamaları da dahil bulunmaktadır. Alışveriş merkezi kapatıldığı için kiraya veren bu harcamalardan tasarruf ettiği halde, kira bedeli içinde bunların aynen tahsil edilmeye devam edilmesi, kiraya verenin sebepsiz zenginleşmesine sebebiyet vermekte ve kiracının, TBK md. 77 ve devamı hükümlerince sebepsiz zenginleşme hükümlerine dayanarak hak talep etme imkânı vermektedir.

Taraflar kira ilişkisinden kaynaklı uyuşmazlığı arabuluculuk yoluyla müzakere ederek anlaşmaya varırlarsa, arabuluculuk anlaşma belgesinin hukuki niteliği kapsamında mahkeme kararı niteliği taşıdığından ve arabuluculuk sürecinin sonunda bir anlaşma belgesi imzalanması durumunda üzerinde anlaşılan konularda dava açılamayacak ve uyuşmazlığı sonlandırmış olacaklardır. Yani nihai bir sonuca ulaşılmış olup bir daha da zaten şu an çok yoğun olan yargı yoluna gidilmesinin gerekliliği ortadan kalkmış olacaktır. Taraflar kira ilişkisinden kaynaklı uyuşmazlık konusunda arabuluculuk yoluyla anlaşmaya varırlarsa, düzenlenen anlaşma belgesi icra edilebilir kuvvette bir belge olacaktır. Taraflar ve arabulucu tarafından imzalanan anlaşma belgesi sulh hukuk mahkemesinden icra edilebilirlik şerhi alınmak suretiyle ilamlı icraya konu edilebileceği gibi; anlaşma belgesinin taraflar, avukatları ve arabulucu tarafından imzalanması durumunda mevzuatımız gereği ayrıca icra edilebilirlik şerhi alınmasına gerek olmaksızın doğrudan ilamlı icraya konu edilebilecek güçlü bir belge elde etmiş olacaklardır.

01 Ara 2020 - 08:14 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yerel Piyasa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yerel Piyasa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yerel Piyasa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yerel Piyasa değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Yerel Piyasa, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (542) 453 4646
Reklam bilgi