Yeniden yapılandırmada merak edilenler

KYK Kredi Borçları, MTV, Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılması amacıyla 7256 Sayılı yasa Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Av. Ahmet Karayağlı detayları aktardı.

Büyütmek için resme tıklayın

 

7256 Sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun’la getirilen kesinleşmiş vergi borçlarının yapılandırılmasına yönelik düzenlemeler ile vergi mevzuatında yapılan değişikliklere ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Av. Ahmet Karayağlı,

“Mezkur kanunun benzeri kanunlara nazaran daha az kapsayıcı hüküm içerdiğini baştan söylemek gerekiyor. Örneğin kesinleşmemiş veya dava safhasında olan alacaklar, inceleme ve tarhiyat sürecinde bulunan alacaklar, matrah ve vergi artırımı ile işletme kayıtlarının düzeltilmesine yönelik alacaklar kapsam dışı bırakılmış. Yine idari para cezalarından 1593 Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanuna göre verilen idari para cezaları da bu kapsamın dışında tutulmuş” dedi.

Peki Hangi Alacaklar Bu Kapsamda? Ne Zamana Kadar Başvurulabilecek?

Yasa kapsamına giren alacakları Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, İl Özel İdareleri’nin, Belediye ve Büyükşehir Belediyeleri’nin, Su ve Kanalizasyon İdareleri’ne bağlı tahsil dairelerince tahsil edilen alacaklar olarak başlıklar halinde sıralamak mümkün. Açacak olursak en çok merak edilen idari para cezaları, KDV, ÖTV, MTV, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Gümrük Vergileri, Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergileri, ceza ve gecikme faizleri, prim borçları, köprü ve trafik cezaları, KYK öğrenim kredisi borcu, TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri ‘ne olan borçları ile orman köylülerinin kredi borçları bu kapsamda sayabileceklerimiz arasında yer alıyor.

Kamuoyunda “Af” olarak dillendirilen söz konusu kanuna göre yapılandırılması istenen alacağın 31/08/2020 tarihinden (bu tarih dahil) önce kesinleşmiş olması bir ön şart. Yapılandırmadan faydalanabilmek için son başvuru tarihi ise 31/12/ 2020 (bu tarih dahil).

Ödenecek ve Silinecek Tutarlar Nasıl Hesaplanıyor?

Mezkûr yasaya göre vergi aslının %100’ünün ödenmesi istenirken vergi zıyaı gibi vergi aslına bağlı olarak kesilen cezaların tamamı silinecek. Yine vergi aslına bağlı olmayan cezalar (usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları) ile iştirak nedeniyle kesilen vergi cezalarının ise %50’si ödenecek, %50’si silinecek. Bununla birlikte vergi aslına bağlı gecikme faizi ve gecikme zammı yerine ilgili kanunun yayımı tarihine kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi ile vergi ve cezalara bağlı gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamı silinecek.

En fazla kaç taksit yapılabilecek?

Borçlarını taksitle ödemek isteyenler 6, 9, 12 ya da 18 taksit olarak ikişer aylık dönemler halinde ödeme yapabilecek. Ancak taksit sayısı arttıkça ödenecek rakamların da artacağını hatırlatmakta fayda var.

 

İlk taksit ne zaman yatırılacak?

Vergi borçları, il özel idarelerine, belediyelere ve YİKOB’lara olan borçlar için ilk taksitin son ödeme tarihi 31/01/2021, SGK'ya olan borçlar için ise ilk taksitin son ödeme tarihi 28/02/2021 olarak belirlenmiş.

 

Müracaatlar Nasıl Yapılıyor?

7256 sayılı kanun kapsamında yapılandırmadan faydalanmak isteyenler Genel Tebliğ ekinde bulunan standart form dilekçeleri elektronik ortamdan doldurulmak suretiyle başvurularını yapabilirler. Yine dilekçe örnekleri www.gib.gov.tr adresinden de temin edilebilir.

Müracaat sonuçları nasıl öğrenilecek?

Borçlarını yapılandırmak için başvuran vatandaşlar www.gib.gov.tr adresinden veya kendi e-devlet şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamındaki İşlemler” yazarak başvurularım kısmından ödeme planlarına ulaşabilirler.

Ödemeler Nereye Yapılacak?

Yapılandırma ödemeleri PTT, Vergi Daireleri veznesi aracılığıyla veya anlaşmalı bankalardan yapılabilecek. Yine banka havalesi ile yahut kendi kredi kartları ile ödeme yapmaları da mümkün.

 

07 Ara 2020 - 10:02 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yerel Piyasa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yerel Piyasa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yerel Piyasa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yerel Piyasa değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Yerel Piyasa, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (542) 453 4646
Reklam bilgi