GES yatırımları ayrıcalıklı bir kesimin değil herkesin yatırım yapabileceği bir alandır

GES yatırımlarının avantajları, Karlılık oranları, kurulum maliyeti, amorti süresileri gibi konular hakkında bilgi veren Alparslan Gürbak, “GES yatırımları belirli bir ayrıcalıklı kesimin yaptığı veya yapabileceği yatırımlarmış gibi bir algı var. bu son derece hatalı bir bakış açısı. Açıkça belirtelim ki GES yatırımları belirli kesimin değil elektrik tüketen ve GES kurabileceği bir çatıya sahip olan herkesin yapabileceği yatırımlardır.

GES yatırımlarının avantajları, Karlılık oranları, kurulum maliyeti, amorti süresileri gibi konular hakkında bilgi veren Alparslan Gürbak, “GES yatırımları belirli bir ayrıcalıklı kesimin yaptığı veya yapabileceği yatırımlarmış gibi bir algı var. bu son derece hatalı bir bakış açısı. Açıkça belirtelim ki GES yatırımları belirli kesimin değil elektrik tüketen ve GES kurabileceği bir çatıya sahip olan herkesin yapabileceği yatırımlardır. Sanayicisinden esnafına, çiftçisinden memuruna herkes bu yatırımları gerçekleştirebilir” dedi.

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ekinoks enerji kurucu ortağı Alparslan Gürbak şu tespitlerde bulundu;

Başta güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları tüm ülkeler için stratejik öneme sahiptir. Fosil kaynaklı enerji kaynağı yönünden zengin olmayan ülkemizde de bu konuda son yıllarda ciddi teşvikler verilmiştir ve verilmeye de devam edilmektedir. Bu teşvikler içinde en dikkati çeken ise güneş enerjisine dayalı elektrik üretim santralleridir. Teşvik kapsamında yapılan hukuki düzenlemeler ile çatılara kurulacak güneş santrallerinden üretilecek elektriğin devlet tarafından alım garantisi bulunmaktadır. Tabi burada asıl amaçlanan şey her tüketicinin kendi elektriğini kendi çatısında üretmesi, öncelikle kendi ihtiyacını karşılaması ve ihtiyaç fazlası üretim olur ise bunun devlet tarafından satın alınmasıdır. Böylece elektrik tüketildiği yerde üretileceği için hem teknik kayıplar azalmakta hem de ilave enerji nakil hattı yatırımlarına gereksinim ortadan kalkmaktadır. 

Bizler de bu teşvikler konusunda tüketicileri bilgilendirerek farkındalık oluşturuyoruz. Bu konuda epey bir bilinçlenme oluşmuş olsa da hala bu yatırımların avantajlarından haberdar olmayan veya doğru bilgiye sahip olmayan tüketiciler bulunmaktadır. Bu santraller kendini santral büyüklüğüne bağlı olarak ortalama 4-5 yıl gibi sürede amorti etmektedir.  Hatta kırsal alanda bulunan işletmeler santral kurmak için TKDK veya Tarım Bakanlığı’ndan hibe desteği alabilmekte ve böylece bu santrallerin amorti süresi 2-3 yıla kadar inebilmektedir. Özetle, tüketiciler 3-5 yıllık elektrik bedelini bu santral kurulumuna ayırarak elektrik maliyetlerinden kurtulabilmektedir.

Yeri gelmişken şu hususu da ifade etmekte fayda var: GES yatırımları belirli bir ayrıcalıklı kesimin yaptığı veya yapabileceği yatırımlarmış gibi bir algı oluşabiliyor. Bu algıya neden olanlar ise genel olarak konunun detayına vakıf olmayanlardır. Açıkça belirtelim ki GES yatırımları belirli kesimin değil elektrik tüketen ve GES kurabileceği bir çatıya sahip olan herkesin yapabileceği yatırımlardır. Sanayicisinden esnafına, çiftçisinden memuruna herkes bu yatırımları gerçekleştirebilir. Biz şirket olarak bu konuda ihtiyaç duyanlara gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz. İster iletişim kanallarını kullanarak isterlerse Şirketimize bizzat gelerek bu bilgilere ulaşabilirler.

Sektörün 2021 yılından beklentileri ve öngörüleriniz nelerdir?

Sadece enerji sektörünün değil tüm sektörün 2021 yılında öncelikli beklentisi ve temennisi, hayatımızı alt üst eden salgın sürecinin bir an önce bitmesidir. İnsanların sağlıkla, neşeyle ve özgürce gezebileceği zamana bir an önce kavuşmasıdır.

Sektör açısından ise beklentilerimiz 2021 yılında ülkemizde başta güneş enerjisi olmak üzere tüm yenilenebilir enerji kaynağı yatırımlarının artarak devam etmesidir. Ülke olarak enerjide maalesef dışa bağımlıyız ve bu bağımlılığı azaltmak amacıyla son yıllarda ciddi yatırımlar gerçekleştirmekteyiz. Ancak şu ana kadar kurulan GES’lere baktığımızda toplam 6.513 MW olan 7.402 adet güneş santrali kurulumu yaptığımız görmekteyiz. Bu santraller ülkemizde üretilen elektriğin sadece %3,2’sini üretebilmektedir. Almanya’da ise bu oranın %21 olduğunu belirtmiştim.

Görüldüğü üzere güneş enerjisi yatırımları yönünden önümüzde uzun bir yol var ve bu yolda hızımızı artırmaya ihtiyacımız var. Bu doğrultuda elektrik şebekesinin güçlendirilerek daha fazla GES kurulmasının önünün açılması ve GES kurmayla ilgili prosedürlerin daha da kısaltılarak yatırımcılara kolaylıklar getirilmesi de beklentilerimiz arasında yer almaktadır.

Güneş enerjisi ülkemiz için gerçekten büyük bir şans ve bu şansı sonuna kadar değerlendirmeliyiz. Ben ülke olarak bu şansı kullanacağımıza inanıyorum ve 2021 yılı sonuna kadar güneşin elektrik üretimindeki payının %5 seviyesine ulaşacağını düşünüyorum. 

Güneş enerjisi sonsuz ve bize bedava olarak sunulan bir enerji kaynağıdır. Her tüketicinin ön yargılarını bir kenara koyup güneş enerjisinden sonuna kadar faydalanmasını tavsiye ediyorum. Enerji konusu milli bir meseledir ve bu konuda hepimize görevler düşmektedir. Bizler de enerji konusunda bu farkındalık ve bilince sahip olmalıyız.

04 Oca 2021 - 13:40 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yerel Piyasa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yerel Piyasa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yerel Piyasa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yerel Piyasa değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Yerel Piyasa, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (542) 453 4646
Reklam bilgi