2020 enerji tüketimini arttırdı

Akedaş perakende AŞ Genel Müdürü Medine Tanış gazetemize özel yaptığı değerlendirmelerde 2020 yılını mercek altına aldı. Tanış, Korona virüsle mücadele çerçevesinde okulların kapanması ve online devam eden dersler, evde çalışma sistemine geçen sektörler ve bireysel kısıtlamalar evde kalma sürelerini artırdığını ve bunun doğrultusunda da hane içi enerji tüketimi artış göstererek ilerlediğini belirtti.

Haber albümü için resme tıklayın

Akedaş perakende AŞ Genel Müdürü Medine Tanış gazetemize özel yaptığı değerlendirmelerde 2020 yılını mercek altına aldı. Tanış, Korona virüsle mücadele çerçevesinde okulların kapanması ve online devam eden dersler, evde çalışma sistemine geçen sektörler ve bireysel kısıtlamalar evde kalma sürelerini artırdığını ve bunun doğrultusunda da hane içi enerji tüketimi artış göstererek ilerlediğini belirtti.

Tüm dünyayı etkileyen pandemi göz önüne alındığında Akedaş perakende olarak 2020 yılında neler yaptınız?

 

2020 yılı başlarında, Mart ayında ülkemizde görülmeye başlanan ve hala etkisini göstermeye devam eden Covid 19 salgını toplumumuzu derinden etkiledi. Pandemi sürecinden etkilenmeyen sektör olmamakla birlikte, salgın alışkanlıklarımızı neredeyse bütünüyle değiştirdi. Akedaş Elektrik Perakende Satış A.Ş. olarak hizmet sektörünün en temel ihtiyaç noktasında bulunduğumuz için tüketicilerimizi hiçbir zaman mağdur etmeyerek bu süreçte de kesintisiz hizmet vermeye devam ettik. Salgın nedeni ile değişen iş alışkanlıkları ve online sistemler özellikle fatura ödeme konusundan tüketicilerimizi bu uygulamalara yönlendirmemiz için farklı bir bakış açısı oldu. Salgın döneminde tüketicilerimizin memnuniyetini ve tabi sağlıklarını dikkate alarak tüm tedbirleri ilk günden itibaren özenle almaya dikkat ettik. Tüketicilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığını koruyabilmek adına bütün Tüketici İşlem Merkezlerimizde üst düzey önlemler aldık. Birçok işlemi online kanallar ile gerçekleştirebileceklerini sık sık tüketicilerimize hatırlattık. 2020 yılı tüm dünyada olduğu gibi bizim için de geniş bir Pandemi gündemi ile, değişen uygulamalar ve yeni normale alışma süreci ile geçti diyebiliriz. Bu süreç boyunca değişmeyen tek şey “kesintisiz tüketici memnuniyeti” anlayışımız oldu. ‘minimum temas, maksimum hizmet’ anlayışını ilke edindik ve aynı ilke ile tüketicilerimize daha iyi hizmet verebilmek için tüm şartlarda çalışmaya, yenilikler geliştirmeye devam ettik, ediyoruz.

Enerjide değişen ve artan fiyatlar göz önüne alındığında, Tüketiciler nasıl bir enerji tasarrufuna gidilmeli, tüketicilere tavsiyeleriniz neler olur?

 

------------------Tüketicilerimize geçmişten beri onlarla buluştuğumuz bütün alanlarda tasarruf konusunu anlatmaya çalışıyoruz. Çocuk yaşta tasarruf bilincinin kazanılması için bütün sosyal sorumluluk projelerimizde çocuklarımıza yöneliyoruz. Akedaş Elektrik Perakende Satış A.Ş. olarak tüketicilerimizin her zaman tasarruf bilinciyle hareket etmelerini istiyor, onları bu doğrultuda yönlendiriyoruz. Özellikle Pandemi dönemi başından beri karantina dönemleri, online eğitim ve online çalışma sistemlerinin evden devam ediyor olması hane içi elektrik tüketimini haliyle artırdı. Bu noktada, süreç boyunca da tüketicilerimizi hep tasarruflu olmaya davet ettik. Evde en büyük tasarrufu anne yapar, çocuk tasarrufu anneden öğrenir, baba da bu bilinci pekiştirebilir. Aileler günlük kullanımlarında küçük ama etkili tasarruf yöntemleriyle hem çocuklarına bu duyarlılığı kazandırabilir hem de kaynaklarımızın israfını önlemeye yardımcı olabilirler. Evlerinde kullandıkları küçük görünen ama elektrik harcamayı çok seven aletleri bilinçli kullanmanın yollarını anlatmaya çalışıyoruz. Resmi Web sitemiz ve sosyal medya kanallarımızdan tasarrufa yönelik kısa film ve görsel çalışmalar yayınlıyoruz.

 

Akedaş’ın vermiş olduğu hizmetlerde müşteri şikayetleri oluyor mu? Bu şikâyetler nasıl bir aşamadan geçerek değerlendiriliyor?

 

-----------------Tüketici şikâyetleri hizmet sektörünün en değerli alanıdır. “Değerli” diyorum çünkü hizmetin var olmasının temelini tüketiciler oluşturur, tüketicinin her talebi hizmet için bir değerlendirme niteliği taşır. Tüketiciyi dinlemek, ihtiyaç ve isteklerini önemsemek ve ona en kolay yolu sunabilmek hizmet sektöründe kazanabileceğiniz en değerli tecrübelerdendir. Tüketicilerimiz taleplerini 7 gün 24 saat hizmet veren Çağrı Merkezimiz, online kurumsal sosyal medya hesaplarımız ve fiilen bulunduğumuz bütün noktalar aracılığı ile bize iletebilmektedirler. Gelen talepler anında değerlendirmeye alınır ve tüketiciye en makul çözüm sunulur. Tüketicilerimizin memnuniyetle sonlandırdıkları bütün deneyimler bizim işimizdir.

 

Bu noktada bir konudan daha bahsetmek istiyorum. Bilgi güncelleme konusu. Bilgi güncelleme tüketicilerimizin en güncel bilgiye en pratik yoldan ulaşabilmesi için çok önemli bir konudur. Özellikle bu süreçte her şey online hale gelmişken tüketicilerimizin de abonelikleri ile ilgili bilgilere kolay ve doğru yoldan ulaşabilmesini istiyoruz. Bunun yolu da bilgi güncellemekten geçiyor. 7 gün 24 saat hizmet veren Çağrı Merkezimizden ve kolaylıkla talepte bulunabilecekleri www.akedas.com.tr adresli web sitemiz üzerinden tüketicilerimiz bilgi güncelleme işlemlerini kolaylıkla ve dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirler. Bilgilerini güncellediklerinde abonelikleri ile ilgili her konuda en güncel bilgiye kendilerine en kolay yoldan ulaşabilirler. En basit yoluyla SMS bile bunu tek başına anlatmaya yeterlidir. Yoğun hayat akışı arasında unutulan ya da hatırlanması gereken birçok bilgi abonelerimize SMS olarak gönderilmektedir. Buradaki en önemli nokta bahsetmiş olduğum “güncel bilgi” konusu, bilgilerin güncel olması. Tüketicilerimizin bu hususa daha fazla önem vermelerinizi rica ediyoruz. Unutmasınlar ki bilgi güncelleme konusu tüketicilerimizin kendileri için gerekli ve son derece önemlidir.

Usulsüz Elektrik Kullanımı ile ilgili neler söylersiniz?

 

--------------Usulsüz Elektrik Kullanımı konusunda tüketicinin sorumluluğu devreye giriyor. Aslında insanların birçoğunun bu kullanım şeklinin usulsüz olduğunun farkına varmıyor. Kendi adına olmayan aboneliği kullanmaya devam etmekte beis görmüyor.

Bu noktada abonelik sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli şey, “Aboneliğin kimin adına olduğu ve Elektriği fiili olarak kimin kullandığı” dır. Usulsüz Elektrik Kullanımın en yaygın örneği kısaca başkası adına elektrik tüketmektir. Başkası adına elektrik kullanmak usulsüz bir kullanım olup, abonelik sahibine getirdiği yükümlülük ve olumsuz sonuçlar doğurabilecek sorumlulukları vardır. Tüketicilerimizin bu sorumlulukları almalarını ve konuyu daha fazla dikkate almalarını istiyoruz.

 

 

"KULLANIM NOKTASINDAKİ YENİ TÜKETİCİ ESKİ TÜKETİCİNİN MAĞDURİYETİNE NEDEN OLABİLİR"

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğince, kendi adına perakende satış sözleşmesi olmadan önceki müşteri adına düzenlenen faturayı ödemek suretiyle elektrik enerjisi tüketilmesi “usulsüz elektrik enerjisi kullanımı” olarak tanımlanmıştır.

Usulsüz elektrik enerjisi kullanımlarına ilişkin tespitlerde, müşteriye yükümlülüklerini yerine getirmesi için yine Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğince belirlenen süreler tanınır. Bu süreler içerisinde aboneliğin kullanıcı adına alınması beklenir. Fakat bütün usulsüz kullanımları tespit etmek maalesef mümkün değildir. İşte bu yüzden, tüketicilerimizden beklentimiz mutlak suretle kullandıkları elektrik aboneliğinin kimin adına olduğuna dikkat etmeleridir.

Özellikle tüketim noktası değişimlerinde yani taşınma, ikamet değiştirmek gibi durumlarda mutlaka aboneliklerin de kullanıcı adına taşınması gerekiyor.

Küçük bir detay gibi görünen bu konu aslında sonucu çok büyük olabilecek olumsuzluklara yol açabiliyor.

"Biz, tüketicimizden taşındıklarında yani kullanım yerini değiştirdiklerinde kesinlikle aboneliklerini sonlandırmalarını bekliyoruz. Taşınarak ayrıldığı aboneliği kullanmaya başlayan yeni tüketicinin de mutlaka abonelik sözleşmesi yaparak kendi adına ait bir abonelik ile elektrik kullanımına başlaması gerekiyor. Mevcut abone ikametgahından ayrılırken aboneliğini sonlandırmazsa büyük sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu değişim sistemde görünemeyeceği için, sistemde kayıtlı olan eski tüketici adına fatura çıkmaya ve abonelik işlemleri yürütülmeye devam ediliyor. Yeni tüketici, gelen faturaları ödemediği takdirde sistemde aboneliği devam eden fakat o ikametgahı terk etmiş olan eski tüketicinin mağdur olmasına neden oluyor. Tüketicilerimizin taşındıkları evden ayrılırken yani kullanım noktasını terk ederken elektrik aboneliklerini sonlandırmalarının akabinde taraflarına güncel Güvence Bedeli tutarları iade edilmektedir. Yani kullanım noktasını terk eden abone, e-devlet üzerinden birkaç dakika sürecek bu abonelik fesih işlemini gerçekleştirerek hem abonelik sorumluğunu yerine getirmiş olur hem de aboneliğe ait güvence bedelini almış olur. Tüketicilerimizin usulsüz elektrik kullanımı konusunda dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan birisi de budur.

Bu noktada tüketicilerimizin sorumlu oldukları kısım kullandıkları aboneliğin kullanıcısı ile aynı isme ait olmasına dikkat etmeleri, yani hiç kimsenin başkasının adına olan elektrik aboneliğini kullanmamasıdır. Bu durum tüketicilerimizin oluşabilecek mağduriyetlerini engellemek adına son derece önem taşımaktadır.

Kesintisiz, sorunsuz ve hızlı hizmet alabilmek için abonelikleriniz kendi adınıza, bilgileriniz de güncel olsun diyoruz.

 

 

Kahramanmaraş bir sanayi kenti, elektrikte önemli bir tüketim söz konusu, aylık bazda sanayinin ve konutlarda tüketilen elektrik miktarı nedir. Ülke bazında Kahramanmaraş üretimde ve tüketimde kaçıncı sırada?

Halen devam etmekte olan salgın ve pandemi dönemi tüketim alışkanlıklarımızı da fazlasıyla değiştirdi. Geçtiğimiz yaz döneminde açıkladığımız verilerle Mesken tarife grubundaki yani hane içindeki tüketim oranları pandemi döneminde artarken sanayi ve ticarethane tarife grubundaki tüketim oranlarında nasıl düşüş yaşandığından da birçok kez bahsetmiştik.

Pandemi döneminde, özellikle kısıtlamaların yoğun olduğu aylarda evde kalma süreleri arttığı için hanelerde enerji tüketimi de buna paralel olarak artış gösterdi.

Korona virüsle mücadele çerçevesinde okulların kapanması ve online devam eden dersler, evde çalışma sistemine geçen sektörler ve bireysel kısıtlamalar evde kalma sürelerini artırdı ve bunun doğrultusunda da hane içi enerji tüketimi artış göstererek ilerledi.

Kısıtlamalardan etkilenen sektörlerle birlikte sanayi ve ticarethane tarife grubu tüketimi de değişiklik gösterdi. 2020 yılının salgın önlemleri kapsamında alınan kısıtlama uygulamasının bulunduğu aylarında düşen sanayi ve ticarethane tüketimleri kontrollü sosyal hayata geçilmesi ve sektörlerin yeniden hareketlenmesiyle artmaya başladı.

Yani kontrollü sosyal hayata döndükten sonra bütün tarife gruplarında elektrik kullanımı yeniden değişti. Halen tüm dünyada etkisini hızla sürdüren ve mutasyonlarıyla birlikte aşısı da bulunan Covid 19’la mücadele sürecinde; kısıtlamalar, kontrollü sosyal hayat, online veya yüz yüze dersler, evden çalışma gibi sistemlerdeki değişmeler 2021 yılının ilerleyen aylarında elektrik kullanımındaki dengeleri yeniden değiştirecektir diye düşünüyorum.

 

2021 yılında bütün bu konulardan sıyrılmış, sağlıklı bir dünya düzenine kavuşmayı ve yeniden sağlıklı bir toplum olabilmemizi diliyorum. Akedaş Elektrik Perakende Satış A.Ş. olarak pandemi süresince olduğu gibi tüketicilerimiz için kesintisiz ve ulaşılabilir hizmet vermeye devam ediyoruz. Tüketicilerimize sağlık, mutluluk ve enerji dolu bir yıl diliyorum.

 

 

 

 

11 Oca 2021 - 12:06 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yerel Piyasa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yerel Piyasa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yerel Piyasa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yerel Piyasa değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Yerel Piyasa, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (542) 453 4646
Reklam bilgi