“SİYASET ADI ALTINDA TERÖRÜ MEŞRULAŞTIRMAYI VİCDANIMIZ KABUL ETMEZ”

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Av. Ahmet Özdemir mecliste basın toplantısı düzenledi. Irak’ın Gara Bölgesinde yapılan operasyona ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özdemir, 13 şehidin ardından muhalefet partilerinin tutumunu eleştirdi. Özdemir ayrıca, yapılan operasyonu küçültmeye çalışarak diyalog kurulması gerektiğini savunan konuşmalardan rahatsızlık duyduklarını ifade etti.

BAŞARISIZ BİR OPERASYON ALGISI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

“Bir süre önce Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı Irak’ın Gara Bölgesinde operasyon gerçekleştirdi. Operasyonun amacı ile ilgili hem Muhalefet partilerinde hem de bazı basın yayın organlarında farklı yorumlar farklı sesler çıktı. Terörle mücadelemiz uzun süredir çok başarılı ve PKK’yı bitirme aşamasına geldik. Mecliste yapılan açıklamalarda hem Milli Savunma Bakanımız hem de İçişleri bakanımızın ‘PKK’nın yeni konuşlanma noktalarını tespit ettik ve onun üzerine operasyon yaptık’ beyanına rağmen, kamuoyunda sanki bu 13 şehidimizi kurtarma operasyonu başarısız bir operasyonmuş gibi lanse edildi. Muhalefet böyle bir dil geliştirdi. Bu durumdan rahatsız olduğumuzu dile getirmek istiyorum.

“KILIÇDAROĞLU, CHP’Yİ HDP’NİN ARKA BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRDÜ”

“Muhalefette ilginç bir tutum var. Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’yi HDP’nin arka bahçesine dönüştürdü. Yıllardır bu böyle ve biz de artık kabul ediyoruz ve buna göre siyasetimizi konumlandırıyoruz. Ama İYİ partinin ve Saadet Partisinin bu ittifak içerisinde bir yeri olmadığını düşünüyoruz. Hem onların milletvekillerinin hem de siyaset üretme biçimleriyle biz, İYİ Partinin ve Saadet Partisinin o ittifakın içinde konumlandırmıyorken İYİ Parti Genel Başkanının ve milletvekillerinin zaman zaman bu konuda savrulur şekilde açıklama yapmalarını da yadırgıyoruz.”
GARA OPERASYONU ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLEN ALGIDAN RAHATSIZIZ

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Av. Ahmet Özdemir, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığının ortak yürüttüğü Gara Operasyonunun, Muhalefet partileri ve bir kısım basım yayın organı tarafından “Operasyon 13 şehidimizi kurtaramadı ve operasyon başarısız oldu gibi lanse edildiğini ifade ederek bu durumdan ve dilden rahatsız olduklarını belirtti.

Türkiye'nin terörle mücadelesinin son derece başarılı olduğunu ve terör örgütü PKK'nın bitirilmek üzere olduğunu vurgulayan Özdemir, Gara'da PKK tarafından şehit edilen vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diledi.

Özdemir, Milli savunma ve İçişleri Bakanlığı birlikteliği ile başlatılan Gara Operasyonunun başarılı olduğunu fakat "Muhalefet, Gara'daki operasyon başarısız olmuş gibi bir dil geliştirdi" diyerek bundan rahatsız olduklarını vurguladı.

Ahmet Özdemir’in konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

 “Bir süre önce Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı Irak’ın Gara Bölgesinde operasyon gerçekleştirdi. Operasyonun amacı ile ilgili hem Muhalefet hem de bazı basında farklı yorumlar farklı sesler çıktı. Terörle mücadelemiz uzun süredir çok başarılı ve PKK’yı bitirme aşamasına geldi.

Mecliste yapılan açıklamalarda hem Milli Savunma Bakanımız hem de İçişleri bakanımızın; ‘PKK’nın yeni konuşlanma noktalarını tespit ettik ve onun üzerine operasyon yaptık’ beyanına rağmen, kamuoyunda sanki  bu 13 şehidimizi kurtarma operasyon başarısız bir operasyonmuş gibi bir kamuoyuna oluşturuldu. Muhalefet böyle bir dil geliştirdi. Bu durumdan rahatsız olduğumuzu dile getirmek istiyorum. Çünkü bizim PKK ile yaptığımız mücadelede ana unsurumuz şuydu; PKK sınırlarımız içinde operasyon yapıp daha sonra dışına çıkıyordu ve biz buna müdahale edemiyorduk. Ama belli bir süredir, Fırat Kalkanı ile başlayan süreçte biz Suriye içerisinde PKK’nın konumlanmasına ve konuşlanmasına meydan vermemeye başladık. Oradaki alan hakimiyetini ele geçirdik. Şimdi yeni bir hakimiyet alanı oluşturma çabasına girdiklerinin istihbaratını değerlendirerek operasyonumuzun ana unsuru PKK’nın yeni konuşlanma noktasından def etmek tabiri caizse yok etmekti. Ama sanki muhalefet bunu bir rehine kurtarma operasyonunun başarısızlığı gibi değerlendirdi. Hem milli savunma hem de İçişleri bakanlığımızın, hem hükümetimizin hem de devletimizin PKK ile verdiği başarılı mücadeleyi küçümsemek ve önemsememektir.”

İYİ PARTİLİ SEÇMENİN MEVCUT DURUMDAN RAHATSIZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

 “Muhalefette ilginç bir tutum var. Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’yi HDP’nin arka bahçesine dönüştürdü. Ama İYİ Partinin ve Saadet Partisinin bu ittifak içerisinde bir yeri olmadığını düşünüyoruz. Hem onların milletvekillerinin hem de siyaset üretme biçimleriyle biz, İYİ partiyi ve saadet partisini o ittifakın içinde konumlandırmıyorken İYİ Parti’nin Genel Başkanının, Milletvekilleriniz zaman zaman bu konuda savrulur şekilde açıklama yapmalarını da yadırgıyoruz.”

Şimdi geçmişten bugüne 2018 seçimlerinden bugüne kadar İYİ Partinin takındığı tavırlara baktım. Gara Operasyonunda İYİ parti grup başkanvekilinin hükümetimizin yaptığı, devletimizin yaptığı operasyonuyla ilgili başarılı değerlendirmesini kabul ediyoruz ve teşekkür ediyoruz ama seçim öncesi stratejik hamlelerle HDP ile yaptıkları koalisyonu destekler mahiyette açıklamaları oldu.

Örneğin; Meral Akşener, Demirtaş’ın serbest bırakılmasıyla ilgili 2018’de bir açılaması oldu. Ama Demirtaş’ın dosyalarının hiçbirinden haberi yoktu. Bunları söylerken bizce, Demirtaş’ın ne olduğunu, suçunun ne olduğuyla ilgili hiçbir araştırma yapmamıştı. Sadece o seçim ittifakının renklenmesi ve onlarla ittifakı güçlendirmek için konjektürel açıklama yaptığını düşünüyorum. Seçimden sonra HDP’YE ve Demirtaş’a karşı tavırlarını değiştirdiler ve başka söylemlerde bulundular. Belki bu birazda bu ittifaktan rahatsız olan milliyetçi seçmeni konsörde etmek için kullandıkları bir yol da olabilir. Hdp buna tepki gösterdi dedi ki; siz bu ittifakı gizlemeyin artık açık edin. Buldan’ın ve Fatma Kurtulan’nın mecliste açıklamaları oldu. ‘Siz bizim oylarımızla burada oturuyorsunuz’ dedi. Ama bunlar bir ses çıkarmadılar. Bizim burada hitap tarzımız ve hitap ettiğimiz İYİ partili seçmen. Çünkü İYİ partili seçmen’in milliyetçi ve muhafazakar bir seçmen olduğunu düşünüyoruz ve İYİ partinin seçim propagandası da olsa seçim malzemesi de olsa HDP ile bir gizli ittifak izleniminden bu seçmenin rahatsız olduğunu düşünüyoruz.

“O SÖZDE KENDİLERİNCE HALK İSYANINI BAŞLATAN SELAHATTİN DEMİRTAŞ’TI”

Bir de şunu özellikle bilinmesi gerekir. Selahattin Demirtaş 7 Ekim olaylarının faili 6-7 Ekim olaylarında 49 vatandaşımız öldü ve 49 vatandaşımızın ölümüne sebep olan o sözde kendilerince halk isyanını başlatan sözlerini sarf eden Selahattin Demirtaş’tı. Dolayısıyla şimdi Meral Akşener Demirtaş’la ilgili PKK ile bir irtibatı olduğunu düşünüyoruz söylemi bizim için anlamsız kalıyor. Çünkü bunu seçimden önce de söyleseydi bir insanın iradesi, adamlığı kişiliği zor günlerde ortaya çıkar. Bu millet ile ilgili sevdası varsa seçimden önce de bu riski göze alıp bunu söylemesi gerekirdi ama seçim kazanmak uğruna bunu söyleyip de bundan sonra böyle bir değerlendirme yapması vicdanlarda bir karşılık bulmuyor.

İYİ PARTİ, CHP-HDP İLE İTTİFAK KURDUYSA BUNU AÇIKÇA SÖYLESİN

İYİ partinin CHP’nin HDP ile seçim ittifakı yapmasından biz rahatsız olmayız ama bu ittifakı yaptıklarını ifşa etmeleri lazım. Bununla ilgili konjektürel davranmamaları lazım açıkça çıkıp bunu yaptıklarını söyleseler biz bundan rahatsız olmayız ama biz şundan rahatsızız; bu kadar başarılı bir terör operasyonun arkasından operasyonu küçültmeye çalışarak sanki bu diyalog kurmamız gerektiğini söyleyerek işleri bu noktaya getirmelerinden çok rahatsızız.

Sonuçta size şunu söyleyeyim şehitlerimizden biri de Kahramanmaraştaydı Hüseyin Sarı kardeşimiz belki o videolarını izlemişsinizdir. 5 yıl önceki çekilen videosunda nişanlandığı hanımefendiye beni bekle düğünümüzü yapacağız diyordu. Biz pazartesi günü onun düğününü yaptık al bayrağa sarılmış omuzlar üstünde cenazesini götürerek biz onun düğününü yaptık. Biz şehitliğin ne demek olduğunu bilen insanlarız ama şu fırsatı hiçbir zaman PKK’nın ve onun uzantılarına vermedik. Baba oğlunun kaybolduğu dönemlerde oğluyla ilgili yapılan çalışmalar sırasında ona birileri gelip bu konuda bir pazarlık yapabilirler, kurtarabilirler sizin oğlunuzu dediklerinde bize gelip şöyle söylemişti oğlumla ilgili pazarlık konusu yapılacaksa bırakın oğlum şehit olsun ama siz onlarla pazarlık yapmayın dedi bize. Biz başlangıçtan beri bu noktadayız biz siyaset yapılmasına karşı değiliz meclis siyaset yapma yeridir ama siyaset adı altında terörü meşrulaştırmaya çalışmak ve bu vatan evlatların canına kast edenleri kollamaya çalışmayı da hiçbir şekilde hem bizim vicdanımız kabul etmez hem de bu memleketin vicdanı kabul etmez diyorum.”

 

22 Şub 2021 - 10:30 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yerel Piyasa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yerel Piyasa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yerel Piyasa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yerel Piyasa değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Yerel Piyasa, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (542) 453 4646
Reklam bilgi