Toplum peyzaja ihtiyaç duyuyor

Peyzaj Mimarlar Odası Kahramanmaraş İl Temsilcisi Dilay Zulkadiroğlu ve Yönetim kurulu Üyesi Selcan Bilginer ile Kahramanmaraş’ın kent dokusu ve peyzaj üzerine konuştuk. Peyzajın artık bir ihtiyaç haline geldiğini ifade eden deneyimli mimarlar Kahramanmaraş’ın kent planı yapılırken bu alana daha fazla alan ve bütçe ayrılması gerektiğini ifade ettiler.

Haber albümü için resme tıklayın

Peyzaj Mimarlar Odası Kahramanmaraş İl Temsilcisi Dilay Zulkadiroğlu ve Yönetim kurulu Üyesi Selcan Bilginer ile Kahramanmaraş’ın kent dokusu ve peyzaj üzerine konuştuk. Peyzajın artık bir ihtiyaç haline geldiğini ifade eden deneyimli mimarlar Kahramanmaraş’ın kent planı yapılırken bu alana daha fazla alan ve bütçe ayrılması gerektiğini ifade ettiler.

Kahramanmaraş’ta peyzaj projelendirme ve uygulama yapan resmi büro  ve 60’ın üzerinde üyeyi temsil eden  Peyzaj Mimarlar Odası Kahramanmaraş İl Temsilciliğinden Dilay Zulkadiroğlu ve  Selcan Bilginer ile kent kimliği ve peyzajın önemi üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Toplumun peyzaja ihtiyaç duyduğunu ifade eden Zulkadiroğlu ve Bilginer semt parkları olan büyük alanların kapasitesinin çok üzerinde vatandaşı ağırladığını hatırlatarak yeşil alanın Kahramanmaraş’ın geleceğinde daha önemli bir rol oynaması gerektiğini ifade ettiler.

İNŞAAT PROJELERİNDE ARTIK PEYZAJ ZORUNLU AMA…

“Peyzaj kelime anlamı olarak manzara demektir ve pencereden dışarı baktığınızda gördüğünüz herşey peyzaj mimarlığının kapsamına girer.

Peyzaj mimarlığı bir coğrafyanın içinde bulunan tüm yerleşim birimlerini Planlama ve tasarım süreçlerinde bulunabilecek eğitim almakta olan bir meslek grubudur. Ancak hem şehrimiz hem ülkemiz ölçeğinde çeşitli nedenlerden ötürü son derece sınırlı alanlarda çalışmak durumunda kalıyoruz.

Peyzaj mimarlığı ülkemizde hızla yaşanan köyden kente göçün etkileriyle birlikte önemi ortaya çıkmış bir meslektir. Geçmişte insanlar köy ve daha küçük şehirlerde  doğal yapı ve ekosistemler içerisinde yaşarken gün geçtikçe artan Kentleşme  ile birlikte değişen doğal yapı ve ekosistem içerisinde peyzaj planlama ve tasarımı bir zorunluluk haline dönüşmüştür

Tüm bu ihtiyaçlar aynı zamanda peyzajı detaylandırdı. Peyzaj sadece açık havada yapılan bir mimarlık türü değil, yarı açık yarı kapalı alanlarda kış bahçeleri, çatı ve teras bahçeleri gibi insanlar için son derece önemli bir takım ihtiyaçlara cevap vermek zorunda kaldı.

Günümüzde belediyeden bir inşaat alanında ruhsat almak için peyzaj projesi şartı getirildi. Dolayısıyla kağıt üstünde peyzaj projeleri artık zorunlu. Peyzaj proje uygulamalarının kontrollerini daha sık yapılması daha kaliteli ve istenilen sonuçlar oluşmasını sağlar.

Bu durumda Peyzaj projelerini uygulayan bazı firmalar projenin her detayını yapamayabiliyor. Bu durumda işlevi düşük kalitesiz peyzaj mekanları oluşuyor. İnsanların peyzaj alanlarına ihtiyacı artığından projelerde peyzaj alanı geniş olanlar daha çok tercih ediliyor. Zaten bunun bir sonucu olarak son dönem yapılan sitelerde tam anlamıyla uygulanmış peyzaj projelerinin olduğu sosyal alanlara özen gösterilmiş yapılar artmakta.”

YEŞİL ALAN TANIMI SON DERECE BELİRSİZ

“Bu durum yalnızca gelir grubu yüksek kesimin talebide değil, şehrimizde ki semt parklarından  Aliya İzzet Begoviç parkı bu duruma güzel bir örnek. Oraya havanın güzel olduğu günlerde kapasitesinin çok üzerinde ziyaretçi geliyor ve bırakın oturma alanlarını çimlerde bile oturacak yer bulamıyorsunuz. Bu durumda bize toplumun tüm kesimlerinin bir ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Zaten şehirlerin nüfusu arttıkça ve insanlar belirli bir ekonomik seviyenin üzerine çıktıkça sosyalleşme ihtiyacı hissediyor. Bu konuda Kahramanmaraş’ın metrekare hesabından nüfusuna oranla son derece yetersiz bir şehir. Aslında bu eksiklikler görülerek kent planlaması yapılmaya başlandı fakat tanımlar son derece belirsiz. Sosyal alan diyoruz ama bu tanım hem eczane sağlık ocağı gibi yerleri kapsıyor hem de yeşil alanları. Yeşil alan denilen şeyin nasıl olması gerektiği belirsiz. Her alan tüm ihtiyaçlara cevap veremez. Aynı şekilde çocuk oyun alanı derken bile tanımını belirlememiz gerekiyor. Örneğin 0-3 yaş da çocuk, 15-18 yaş arası da çocuk. Aynı alan her iki kesim çocuğa da hitap edemez. Küçük çocukların oyun alanını cadde kenarına yapamayız. Yapacaksak bile bitkilendirmesinin son derece düzgün olması gerekiyor. Bu şekilde o kadar çok detay var ki şehir planlamaları yapılırken muhakkak surette peyzaj mimarının dokunması gerekir. Elbette belediyelerde son derece birikimli ve donanımlı peyzaj mimarları var. Fakat projelerde onlara sunulan alanlar ve ayrılan bütçeler asıl sorun.

KENT KİMLİĞİNİ KAYBETTİK

Kent planlamaları yapılırken peyzaj konusu daha bütüncül ele alınmalı. Kahramanmaraş ölçeğinde eski bir şehir olması hasebiyle ‘olan oldu artık’ şeklinde bakmamalıyız. Kentler yaşayan bir organizmadır. Tıpkı insanlar gibi. Dolayısıyla revize edilebilir. Bunun şehrimizde bile bir çok örneği var. Bahtiyar yokuşu, Bakırcılar Çarşısı ve genel olarak şehirde ki eski restore edilen konaklar var. Yeter ki biz bütüncül bakıp o dönemin şartlarına uygun revize edebilelim.

Peyzaj bir yönüyle de kent kimliğidir. Biz kent kimliğimizi kaybettik. Popüler kültürün bir etkisi olarak bu tüm kentlerde yaşanıyor. örneğin top akasyalar ve palmiyeler sahil kentlerinde çok hoşumuza gitti ve Kahramanmaraş’a getirip diktik. Ama buranın kimliğine uygun değil. İklimine de uygun değil. Kent kimliğine uygun endemik türler dikilmesi daha uygun olacaktır.”

 

# YAŞ

22 Mar 2021 - 10:05 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yerel Piyasa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yerel Piyasa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yerel Piyasa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yerel Piyasa değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Yerel Piyasa, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (542) 453 4646
Reklam bilgi