KARATUTLU, “KAHRAMANMARAŞ, BÜYÜKŞEHİR OLMANIN POTANSİYELİNİ KULLANARAK ZENGİNLEŞEBİLİR”

Deva Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı İrfan Karatutlu Kahramanmaraş’ın sorunlarını konuşmak üzere Diriliş Haber Gazetesine demeç verdi. Partinin siyasi yapısı ve belediyecilik anlayışı üzerine önemli bilgiler veren Karatutlu, Kahramanmaraş’ı kalkındıracak projeler anlattı.

Deva Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı İrfan Karatutlu Kahramanmaraş’ın sorunlarını konuşmak üzere Diriliş Haber Gazetesine demeç verdi. Partinin siyasi yapısı ve belediyecilik anlayışı üzerine önemli bilgiler veren Karatutlu, Kahramanmaraş’ı kalkındıracak projeler anlattı.

NEDEN DEVA PARTİSİ?

Partilerin ilkeleri ve kadroları siyasi tercihler de bulunacağımız zaman bize fikir verir, yol açar. Bu mana da Deva Partisinin eşitlik adalet ve özgürlük ilkelerine sıkı sıkıya bağlılık göstermesi şahsımı cezbetti. Elbette kadro çok önemli. Deva partisinin kurucu kadrolar ve yönetim ekibi şuan başımızda olan hükümet kadrolarının yol açmış olduğu sorunlara çözüm getireceğine inandık. Bu çerçeve de onlarla birlikte yürüme kararı aldık.

DEVA PARTİSİNİN KAHRAMANMARAŞ’TA Kİ HEDEFİ NEDİR?

Her parti iktidar olmayı hedefler. Bizimde hedefimiz Kahramanmaraş’ta ilçe belediyelerle birlikte birinci parti olmaktır.

DEVA PARTİSİ VATANDAŞTA NASIL KARŞILIK BULDU?

1 yıl önce kurulduğumuz günden bu yana vatandaşlarla içiçeyiz. Ne deva partisinin ilkelerine ne de Genel Başkanımız Ali Babacan’ın şahsına aksi ve olumsuz bir tavır, tutum ve davranış görmedik. Ayrıca Deva Partisi bir Türkiye partisidir. Türkiye’nin her bölgesinde teşkilatlanması olan esnafla halkla buluşabilen bir parti. Biz Diyarbakır-Siirt’te de esnafla bir aradayız. Edirne de, Tekirdağ da halk ile içiçeyiz. Biz merkez partisiyiz. Herkesi kucaklamayı hedefliyoruz.

TEŞKİLAT YAPILANMASI OLUŞTURULURKEN NELERE DİKKAT EDİYORSUNUZ?

Deva partisinde yaş grubu ve cinsiyet kotası var. Her kademe de yüzde 35 kadın yüzde 20 genç kotamız var. Bunun yanında yönetim de bulunanların yarısının hiç siyaset yapmaması şartı var. ekonomik yeterlilik bizim için ön şartlardan biri. Kişinin toplum içinde dürüst ahlak ile tanınmış olması önemli. Başka bir şart yok.

TAM KAPANMAYI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Kapanma kararı yetkin bir kurul tarafından sağlık şartları göz önüne alınarak yapılıyor. Fakat kapanmanın neticeleri ve neden olduğu sorunlara da hükümet destek olmak zorunda. Bugün bu kapanmadan dolayı en çok zarar gören küçük esnaf. Kapanmadan dolayı açıklanması gereken ekonomik destek paketi açıklanmadı.

Benzer önlemler batılı ülkeler de de alınıyor. İngiltere de ve Almanya da hem bizim görüştüğümüz kişiler hem de oradan bana gelen hastalarım 3/2 oranında sağlık temel gıda ve kira yardımı alabildiklerini söylüyorlar. Nitekim hükümet ve devlet olarak göreviniz budur. Fakat hem tam kapanma kararı alacaksınız hem de yükü vatandaşın sırtına atacaksınız. Böyle kararlar toplumda ki sosyal adaleti ve düzeni bozar.

KAHRAMANMARAŞ ESNAFI BU SÜREÇTEN NASIL ÇIKAR?

25 bin kayıtlı esnafımız var. Bu insanların hem kendi aileleri hem de bünyeleri altında çalıştırdıkları işçiler ve onların aileleri hesaba katıldığı zaman şehir nüfusunun 4/1’i küçük esnaf ve onunla bağlantılı işlerde çalışıyor. Biz esnafımızı korumak zorundayız.

ŞEHİR SANAYİSİNİ DİKKATE ALARAK BAKTIĞINIZ ZAMAN KAHRAMANMARAŞ EKONOMİSİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Kahramanmaraş’ta parçalı halde organize sanayimiz var. Antep yolu, Adana yolu, Kavlaklı bölgesi ve en son Tomsuklu da yapılması planlanan bir sanayi var. Elbette Kahramanmaraş sanayi ile birlikte yürümesi gereken bir bölge. Fakat şehrimizin daha önceki döne karar vericileri Kahramanmaraş’ın bol rüzgar alan kuzey batı tarafı Kavlaklı Bölgesini sanayi tesisi olmasına karar verdiler. Bu son derece yanlış bir karardı. Maalesef  iş bununla da kalmadı aynı bölgeye çöp yığınları doldurdular yine devam ettiler ve şehrin büyüyeceği alana mezarlık yaptılar. Bizler yerel yönetimleri aldığımız zaman en azından bu bölgeyi durdurarak boşaltma yoluna gideceğiz.

Kahramanmaraş’ın muhakkak suretle kuzey batı istikametinde büyümesi için yeni imar alanları oluşturacağız. Özellikle şehrin karşı kıyılarında daha az katlı yatay mimarinin hakim olduğu bölgeler tasarlayacağız. Bu sayede dar alanda korkunç rantların döndüğü uçan arsa fiyatlarının olduğu bir emlak piyasasından da Kahramanmaraş’ı kurtaracağız. Şehrin en önemli sorunu yeni yerleşim alanlarıdır.

ULAŞIM

Kahramanmaraş’ın bu sıkışmışlığı elbette başka bir takım sorunları da getirdi. Ulaşım ve trafik. Kahramanmaraş büyükşehir statüsüne geçmiş bir şehir. Şimdiye kadar çoktan raylı sistem toplu taşımaya geçilmesi gerekirdi. Geç kalındı. Necip Fazıl Şehir Hastanesinden başlayıp Üniversiteye kadar giden bir raylı hattın oluşturulması gerekiyor.

TURİZM

Sadece sanayi üzerinden devam eden bir şehir ekonomisi belirli sektör ve kişilerle sınırlı bir refah getirecektir. O yüzden ekonominin çeşitlendirilmesi gerekir. Turizm bu nokta da çok önemli bir gelir kaynağıdır. Çünkü 500’den 1800’e kadar yükselen ve değişen bir rakımı var. Kahramanmaraş’ın sağlık, su, kaplıca, yayla turizmi var. Yani çeşitlilik çok fazla. Bu alana yatırımlar yapılmalı. Hem ekonominin diğer kollarına bakarak çok daha ucuz hem de halka yayılan bir refah söz konusu. Sadece belirli kişi grup yada aileler değil halkın geneli bu kent rantından fayda sağlamalı.

BÜYÜKŞEHİR OLMAK BİR KAZANÇ MI?

Nüfus olarak büyükşehir statüsüne geçildi. İyi yönetildiği sürece büyükşehir olmanın bir takım avantajları var. Çünkü tek bir merkezden şehrin bütününü kontrol ederek plan yapabiliyorsunuz. Eski dönemlerde parça parça olmak plan yapmayı iş üretmeyi zorlaştırıyordu. Elbette her büyüyen şehrin maliyeti ve masrafı artıyor. Bu durumda o şehirde yaşayanlara ekstradan vergi ödemek yükümlülüğünü getiriyordu. Ancak ticaret imkanlarının daha da genişlediği düşünülürse adil bir denge var. Bu potansiyeli doğru kullanan Kayseri Gaziantep gibi şehirler büyüdü ve zenginleşti. Bizde bu potansiyeli kullanarak büyüyebiliriz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kahramanmaraş maalesef 1950 ile 1970 arası çok kötü bir kentleşme yaşadı. Gecekondu yapılaşması şehrin merkezinde başlamış. Ulucamiden çıktığınızda kocaman bir tekke mahallesi tüm çarpıklığıyla karşınızda. Ben aynı bölgede tekrar imar edilmesinden ziyade şehrin batı bölgelerine kaydırılması taraftarıyım. Çünkü serintepe mağralı mahalleleri de benzer gecekondu yapılaşmalarının bir ürünü.

Kahramanmaraş’ın doğusu 70’li yıllardan bu yana gecekondu yapılanmasına açılmış. Bu bölgeler köyden kente göç dalgası ile kurulmuş mahalleler. Dolayısıyla şehrin gelişme yönü için doğu mahalleler çokta uygun değildi. Her yerde şehirler batıya doğra genişler.

ARSAN KAVŞAĞI

Bir Büyükşehirin en önemli güzargahında ki bir kavşak yapının bu kadar sürmesi bizi üzüyor. Bakın yakın şehirlerimize sık sık gidiyorum. Malatya-Kayseri-Urfa-Antep  kavşaklarını yapıp bitireli 5 yıl oldu biz hala kavşak yapıyoruz. Üstelik Arsan Kavşağı bölge trafiğini de ciddi oranda sekteye uğratıyor. Tüm doğu ticareti o yolu kullanıyor. Bu sorun öyle geçiştirilebilecek bir şey değil. Biz Arsan Kavşağının bitirilmesi için gündemde tutmaya devam edeceğiz.

MEDYA- SİYASET İLİŞKİSİ

Yerel medyayla bir sorunumuz yok. Genel medya ise her dönem bir problem oldu. Bu bir ülke sorunu. İktidar muhalefetin sesini duyurmamak için yoğun bir baskı kuruyor. Trt başta olmak üzere bu baskıyı tüm ulusal kanallarda görüyoruz.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yerel Piyasa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yerel Piyasa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yerel Piyasa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yerel Piyasa değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Yerel Piyasa, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (542) 453 4646
Reklam bilgi