BABAM HER ZAMAN ‘MEMLEKETE FAYDALI İNSANLAR OLUN’ DERDİ

KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi, Moda ve Tasarım Konusunda kendini ispatlamış isimlerden Nazar Tekstil Yönetim Kurulu üyesi Nazlı Ceylan Balduk Kurtul ile kişisel kariyerini ve Kahramanmaraş’ı konuştuk. Bu şehrin gençlerinin Kahramanmaraş’a sahip çıkması noktasında örnek teşkil ettiğini ifade eden Nazlı Ceylan, şehir turizmine ilişkin önemli önerilerde bulundu.

KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi, Moda ve Tasarım Konusunda kendini ispatlamış isimlerden Nazar Tekstil Yönetim Kurulu üyesi Nazlı Ceylan Balduk Kurtul ile kişisel kariyerini ve Kahramanmaraş’ı konuştuk. Bu şehrin gençlerinin Kahramanmaraş’a sahip çıkması noktasında örnek teşkil ettiğini ifade eden Nazlı Ceylan, şehir turizmine ilişkin önemli önerilerde bulundu.

Diriliş Haber Youtube kanalına konuk olan KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Nazar Tekstil Yönetim Kurulu üyesi Nazlı Ceylan Balduk Kurtul, şehrin gündemi programında Ali Erkan Kiraz’ın sorularını yanıtladı.

Nazlı Ceylan Balduk Kurtul Kimdir?

Kahramanmaraş’ta doğdum. Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi mezunuyum. Profesyonel basketbo oynadım, takım kaptanlığı yaptım. İstanbul Bilgi Üniversitesi, İşletme Mezunuyum. Londra ve Milano’da workshop kursları aldım. Daha sonra Kahramanmaraş’a döndüm. Biz gençlerin şehrimize dönüp sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.

BABAM HER ZAMAN ‘MEMLEKETE FAYDALI İNSANLAR OLUN’ DERDİ

Moda ve tasarıma ilgi nereden geliyor?

Gençlere ben şunu söylüyorum; ‘kariyer planınızı muhakkak lise ve üniversite dönemlerinde kararlaştırın’. Benim hayalimde her zaman bir ürün üretmek vardı. Küçükken bebeklerime kıyafet dikerdim. Üniversitede bitirme tezimi Türkiye’nin konfeksiyonda rekabet gücü üzerine yapmıştım. Derece ile mezun oldum. Hocalarımın dahi çok faydalandığını öğretici bir çalışma olmuştu. O dönem Türkiye’de konfeksiyonların tek çatı örgütü olan Türkiye Giyim Sanayiciler Derneği ile çok sıkı çalıştım. Ciddi bir network oluşturdum. Bu performansım sonucunda 25 yaşındayken beni Yönetim kuruluna aldılar. Bu o yaşlarda biri için çok ciddi bir başarı. Dernek işlerinde gönüllü değilsen o işler  çok zor. Çünkü hiçbir maddi karşılığı yok ve manen insanlara yardımcı olmanın vermiş olduğu huzur var. Nitekim bu düşünceyi bize babam aşılamıştı. Her zaman ‘memlekete faydalı insanlar olun’ derdi. O dönem Kahramanmaraş’a döneceğim zaman babamla konfeksiyon kurmak konusunda anlaşmıştık. Dernekçilikten geldiğim için kendime güveniyordum. Kariyerimi daha sağlam temellere oturtmak için Amerikan Bankasında 1 yıl çalıştım. Sonra şirkete döndüm fakat o dönem kriz çıktı. Maddi olarak çok bir külfet olmasa da konfeksiyona yatırım yapmak çok sayıda personel ve yoğun iş temposu nedeniyle bizde çekimserliğe neden oldu.

Ayrıca o dönem konfeksiyon sektöründe çıkan dev teşviklere Kahramanmaraş dahil edilmedi. Halbuki tekstilin tüm altyapısının sorunsuz bir şekilde olduğu en uygun ildi. Bu sebeplerden dolayı aile konfeksiyona girmeme kararı aldı. Fakat ben hayalimi gerçekleştirmek ve bir marka oluşturmak istiyordum. Babam her zaman destekçim oldu. Fakat Kahramanmaraş’ta bunu yapmak çok zordu. İlk dönemlerde Türkiye’nin moda devlerinden Vakko fason üretim teklifinde bulundu. Fakat kabul etmedik. Nitekim 15 noktada satış yapan internet mağazası olan markaya dönüşmüştük fakat o dönem 13 aylık bebeğim tedavi olmak zorundaydı ve tedavi için uzun dönem İstanbul’a yerleştik.  O yüzden çalışanlarımızla yollarımızı ayırdık ve şu an beklemede. Ayrıca babamda aile şirketine dönmemi çok istiyordu. Çünkü kardeşim ve kuzenim İstanbul’da, ben de babama destek olmak için buradayım.

Mehmet Balduk’un kızı olmak nasıl bir şey?

Baba kız ilişkisi olarak zor bir şey. Çünkü babam mükemmelliyetçi bir insan. Hiçbir zaman hata kabul etmez. Kendi için de öyle. Bizden de beklentisi o. İnanılmaz oranda vizyoner ve ufuk açan bir insan. Bizim fikrimizi çok önemser. Odadaki (KMTSO) çalışma arkadaşları da benzer şeyler söyler. Bu anlamda nadir bulunan bir büyük kuşak temsilcisi. Mehmet Balduk’un kızı olmak Türkiye’de tüm kapıların açılması anlamına gelir. Zaten Kahramanmaraşlıyım dediğinizde Mehmet Balduk’u sorarlar.

Pandeminin moda ve tasarıma yansımaları nasıl oldu?

İnsanların yaşam şekilleri değişti. Birçok sektör yok olma noktasına geldi. Bunların başında takım elbise sektörü geliyor. Artık rahat ve günlük kullanım elbiseler trend haline geldi. Modanın sistemi değişti. Artık her marka kendi alt üst eşofman takımı var ve çanta ayakkabıda deriden uzaklaşıp alternatif malzemeler kullanılmaya başlandı. Kâr kaybı yaşayan büyük markalar oldu.

“KADINLARIN ARTIK HEM SİYASİ ARENA DA HEM STK’LARDA BENDE VARIM DEMESİ GEREKİYOR”

KMTSO yönetimindeki tek kadınsınız. Kadının iş dünyasını etkisi konusunda neler söylersiniz?

Kadınların başarılı olmasında en önemli etken erkek rol modeller. Ben şanslıydım, babam önümü açtı. Kardeşim, çalışma arkadaşım olarak beni destekledi.

Fakat bir diğer erkek tiplemesi olan kadını yürürken arkada bırakan, iş hayatında fikrini dinlemeyen, ‘sen otur evde, karışma hiçbir şeye’ diyen bir tip.

Ben şanslı olanlardan olduğum için kadınların neler yapabileceğini diğer hemcinslerime göstermek ve örnek olmak istiyorum. Bu yüzden oda da görevliyim. Kahramanmaraş’ta bir ilkti. Fakat kadınların artık hem siyasi arena da hem STK’larda bende varım demesi gerekiyor.

“TURİZM BABAMIN YARIM KALAN HAYALİYDİ”

Turizmle alakalı yapılan çalışmalarda Nazlı Ceylan Balduk imzası görüyoruz.               Kahramanmaraş’ın turizm çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mehmet Balduk’un son döneminde hedef turizmdi. TÜRSAB Başaran Ulusoy başkanlığındaki bir heyetle şehrimize gelmişti. Hayran kalmışlardı. Zaten Başaran Ulusoy babamın yakın arkadaşıydı. Nitekim babamın bir röportajın da söylediği şey şuydu;

“İçimde kalan tek şey Kahramanmaraş’ın turizmini geliştirmeden odayı bırakmak” demişti. Bu benim aklıma kazındı. Odaya ilk başladığımda direk turizm meselesiyle ben ilgilenmek istediğimi söyledim. Çünkü biliyorum bir şey yapmak istersem yaparım. Sağ olsun çalışma arkadaşlarımda bana her konu da destek oldu. Güzel işlere imza attık.

Bence Kahramanmaraş Gaziantep ve Hatay’ın yanında Gastronomi açısından çok yer edinemeyecek. Çünkü bizim maalesef restoranımız yok. Biz halk olarak misafirlerimizi bağ evlerinde ağırlıyoruz. Oda olarak misafir ağırladığımızda ilk sordukları soru; ‘ben siz olmadan bu şehre geldiğimde bu yemekleri yiyebilecek miyim?’ hayır yiyemeyecekler. Ev yemeklerimizi kendimiz yaptırıp servis ettiriyoruz. O misafir aramadan gelse bu yemekleri yiyemez. Bu ciddi bir handikap. O yüzden belediyenin Kahramanmaraş’ı edebiyattan UNESCO’ya girdirmesi çok doğru bir hamle. Çünkü komşularımızdan bir şekilde ayrışmamız gerekiyordu fakat bunun altı doldurulmalı. Bu noktada bu şehir doğası ile de komşularından ayrılabilir. Bizim sahip olduğumuz doğa hiçbir yerde yok. Örneğin çok güzel türkülerimiz var.  Nede Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte 7 güzel adam müzesinin arka bahçesinde bir etkinlik gerçekleştirilmiyor? Bu yurt çapında çok ciddi ses getirir.

Wellness bu kadar popülerken neden kendi doğamızı bu etkinliğin bir parçası haline getirmiyoruz. Unutmayın ki; insanlar Avusturya’ya wellness için gidiyorsa bu şehre de gelirler. Kaplıca suyumuz var, oksijeni bol yerlerimiz var. Doğamız harika. Neden gelmesinler? Bunlar çok önemli şeyler.

Kahramanmaraş üreten bir şehir. Bu noktadan baktığınızda şehir ekonomisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kahramanmaraş’ın 5 tane temel sektörü var. KTSO da benim önerim olan sektörel eşleşmeler projesi vardı. Bu sektörleri popüler hale getirmeliyiz. Sayın Balcıoğlu’nun ‘her iki evin birinde çelik mutfak eşyası olarak varız’ der. Bu kadar güçlü sektörleriniz varken bence bu şehir çok daha bilinir olmalı. Pandemide hammadde fiyatları artmasına rağmen bu şehir ihracatta çok iyi işler çıkardı. Bu çok sevindirici. İplik piyasası çok ciddi bir noktaya geldi. Ümit ediyoruz artarak devam edecektir.

“KAHRAMANMARAŞ TÜRKİYE’NİN LOKOMOTİFİ”

Kahramanmaraş’ın ülke ekonomisine kattığı değer nedir?

pamuk ipliğinde 3. Sırada, çelik mutfak eşyasında birinci sıradayız. kadın ayakkabısında 2. Sıradayız. Kahramanmaraş türkiye’nin lokomotifi. Bakın buradan Bursa Denizli Adana’ya hizmet veriliyor. Dikkat edin bu şehirler tekstil devi. Yani yatırım konusunda öylesine uzmanlaşmışız ki buradan gidip danışmanlık veriyoruz. Bu manzara çok etkileyici. Sanayi anlamında önümüz çok açık.

Nazar Tekstil pandemiden nasıl etkilendi?

Benim Nazar Tekstile dönüşüm Pandemi ile aynı zamana denk geldi. Yeni kuşaklar olarak burada farklı bir sinerji yarattık. Yeni bir yatırım yapacağız. Bu yatırımlarla ilgili olarak pazarlık sürecini babam bana bıraktı. Ben masadaydım. İmzaları ben attım. Gelenler İzmirliymiş. ‘Bu şehirde bir kadınla ilk defa anlaşıyoruz. Bu bizi mutlu etti.’ Dediler. Bu anlamda tamamen yerli ve milli bir ürünün ülkemize kazandırılması konusunda çalışma yapıyoruz. Hem sosyal sorumluluk hem de bizim işimize yarayacak bir ürün. Diğer taraftan bir yazılım üzerinde çalışıyoruz. Hem şehrimiz hem ülkemiz için çok önemli bir proje. Nazar tekstil Mehmet Balduk önderliğinde genç nesli ile yoluna devam ediyor.

28 Haz 2021 - 09:39 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yerel Piyasa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yerel Piyasa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yerel Piyasa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yerel Piyasa değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Yerel Piyasa, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (542) 453 4646
Reklam bilgi