ÇOCUK SOMUT DELİL GETİREMEZ

Avukat Ahmet Karayağlı, Son günlerde kamuoyunu derinden sarsan, iki çocuğun istismar edildiği iddiası ile adı Elmalı Davası olarak anılan olay sonrasında 4. yargı paketi’nin 13. maddesi gereğince somut delil aranması şartına dair değerlendirme bulundu.

Avukat Ahmet Karayağlı, Son günlerde kamuoyunu derinden sarsan, iki çocuğun istismar edildiği iddiası ile adı Elmalı Davası olarak anılan olay sonrasında 4. yargı paketi’nin 13. maddesi gereğince somut delil aranması şartına dair değerlendirme bulundu.

Avukat Ahmet Karayağlı konu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi;

Kamuoyunda '4'üncü yargı paketi' olarak bilinen 'Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' komisyonda görüşülerek, kabul edildi.

Ancak yasalaşması beklenen söz konusu yargı paketi son günlerde bizleri de derinden sarsan, iki çocuğun istismar edildiği iddiası ile adı Elmalı Davası olarak anılan olay sonrasında zaten tartışmalı iken daha da tartışılır hale geldi.

Yargı paketi teklifinin 13. maddesi; "terör", soykırım, insanlığa karşı suçlar, kasten adam öldürme ve özellikle çocuğun cinsel istismarının da aralarında bulunduğu "katalog suçlar"dan tutuklama için "somut delil" aranması koşulunu da getiriyor. Maddenin tam metni ise şu şekilde:
 
MADDE 13- Maddeyle, 5271 sayılı Kanunun 100 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında düzenleme yapmak suretiyle, fıkrada belirtilen suçların işlendiği hususunda somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı halinde tutuklama nedeninin var sayılabileceği kabul edilmektedir. Esasen maddenin birinci, ikinci ve üçüncü fıkraları birlikte değerlendirildiğinde üçüncü fıkrada sayılan suçlar bakımından da tutuklama tedbirin başvurulabilmesi için birinci fıkrada belirtilen kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması gerekmektedir. Ancak uygulamada bu hususun değerlendirilmesi bakımından bazı tereddütlerin yaşandığı gözlemlenmiştir. Söz konusu tereddütlerin giderilmesi amacıyla üçüncü fıkrada düzenleme yapılmaktadır.

 

Teklif ile bir anlamda, kamuoyunda da tepki çeken uzun tutukluluk sürelerinin önüne geçmek, tutuklamaların zorlaştırılması amaçlanıyor olsa da Yargı Paketinin bu hâliyle geçmesi çocuğa karşı cinsel istismar dâhil katalog suçlarda tutuklamaları neredeyse imkânsız hale getirmeyi kaçınılmaz kılıyor.

Elmalı Davası ile birlikte madde metni toplumda bir endişe yaratmış durumda zira bahsettiğimiz gibi katalog suçlar olarak bilinen bu sınırlı sayıdaki suçlar tutuklama nedenleri için büyük önem taşımaktadır. Yargı paketiyle birlikte katalog suçlardan tutuklama yapılabilmesi için “somut delil” aranması koşulunun getirilmesi ise tutuklamayı daha zor hale getirmekte ve bu nedenle ilgili suçlara eğilimi artırıcı etki yapma ihtimali bulunmakta. Bakıldığı zaman çocuğun istismara uğradığını beyan etmesi bu bakımdan tutuklamayı güçleştirecek, tutuklama için yeterli kabul edilmeyecek. Zira sadece çocuğun beyanı somut delil olarak kabul edilmeyeceği için mutlaka başka somut delillerle desteklenmesi gerekecektir. Kaldı ki çocukların yaşadığı şeylerin istismar olduğunu anlaması bile hayli zorken bu konuda bir somut delil araştırmasına girişmek cezasızlığı mutlaka artıracaktır.

Diğer durumda da iftira ihtimali değerlendirilmekte ancak istismara uğrayan çocuğun iftira atma ihtimali çok düşük olduğunu söylemeliyiz. Zira çocuk izlem merkezlerinde özel şartlarda beyanları alınan çocukların çelişkili ifade verdiğinin anlaşılmaması neredeyse imkânsızdır. Bu bakımdan iftira ihtimali değerlendirmesi yapmak doğru değildir.

Sonuç olarak en azından bu madde açısından yargı paketinde bir düzenlemeye gidilmesi şart hale gelmiş olup çözüm önerisi olarak sadece bu suça özgü bir revize ile çocuğun beyanının tutuklamayı yeterli kılmasının sağlanması yahut katalog suçlarda somut delil aranması şartına istisnaların getirilerek yürürlüğe sokulması değerlendirilmelidir. Aksi durumda 4.Yargı Paketi’nin bu haliyle yasalaşması Elmalı Davası gibi cinsel istismar vakalarında artış yaşanmasını mümkün hale getirecektir. 

05 Tem 2021 - 08:41 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yerel Piyasa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yerel Piyasa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yerel Piyasa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yerel Piyasa değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Yerel Piyasa, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (542) 453 4646
Reklam bilgi