ELEKTRİK ZAMMINDAN SONRA GES'E İLGİ ARTTI

 Güneş Enerjisi sektöründe faaliyet gösteren Ekinox Enerji A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan GÜRBAK ile bir röportaj gerçekleştirdik.

 Güneş Enerjisi sektöründe faaliyet gösteren Ekinox Enerji A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan GÜRBAK ile bir röportaj gerçekleştirdik.

 

GES nedir?

Günümüzde GES artık bir çok kişinin aşina olduğu bir kelime olmakla birlikte kelime anlamı Güneş Enerjisi Santrali ifadesinin kısaltılmış halidir. Teknik olarak anlamı ise güneşten gelen ışınların elektrik enerjisine dönüştürüldüğü sistemlerdir. Bu sistemler içeriğinde yer alan solar paneller sayesinde güneşten gelen foton dediğimiz ışınları elektrik enerjisine dönüştürmekte ve yine sistem içerisinde yer alan inverter değidimiz cihazlar vasıtasıyla da tüketicilerin kullanabileceği elektrik enerjisi formatına dönüştürmektedir.

 

Kimler GES kurabilir?

Bu sistemleri sanayideki fakrikacı, tarladaki çiftçi, dağdaki çoban kısaca kendi elektriğini kendi üretmek isteyen herkes kullanabilmektedir. Sizlerinde şahit olduğu gibi bir fabrika çatısında, bir çoban barınağının üzerinde, bir arıcının arı kovanlarının yanında, bir bağ evinin çatısında ya da bir tarlanın su kuyusunun yanı başında, kısacası artık her yerde bu sistemleri görebiliyoruz. Bu sistemleri de şebekeye bağlantısı (on-grid) olanlar ve şebekeye bağlı olmayan (off-grid) sistemler olarak ikiye ayırıyoruz. Şebekeyle bağlantılı GES kurulduğunda  ihtiyaç fazlası enerji satılarak gelir elde edilebiliyor, diğer sistemde ise genelde akü veya batarya kullanılarak gündüz üretilen elektrik deopolanarak o gün için ihtiyaç duyulan tüketim karşılanmaktadır. Bizim üzerinde duracağımız sistemler şebekeyle bağlantısı olan sistemler.

 

GES maliyeti ve amorti süresi nedir?

Genelde bir yerde birşey üretiyorsanız bir hammaddeye ihtiyaç duyarsınız. GES'in ana kaynağı yani hammadesi de güneş ışınlarıdır ve bu güneş ışınları her gün bizlere bedava olarak sunulmaktadır. Peki geriye ne kalıyor? Bu ışınları enerjiye dönüştürecek sistemi kurmak. Bu sistemlerin maliyeti kabaca çatı üzeri 1 MWp santral için ortalama 500 bin dolar olmaktadır. Burda maliyetin dolar olarak ifade edilmesi belki okurlarınızın tepkisine neden olabilir ancak sistemde yer alan panel, inverter gibi ürünlerin satışı dolar üzerinden olduğundan  maliyeti de dolar cinsinden belirtmek zorundayız. Devam edecek olursak 1 MWp çatı tipi santralin amortisman süresi son elektrik fiyatlarıyla birlikte 3-3,5 yıl olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sürenin yeni bir yatırım için oldukça uygun bir amortisman  süresi olduğu hususunda sanırım herkes hemfikirdir.

 

GES kurulumunda nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle GES kurulumları herkesin yapabileceği işler olmadığını, bu konuda eğitimlerini almış tecrübeli ve profesyonel ekipler tarafından yapılması gereken işler olduğunu bilmek gerekir. Sonuçta GES’i bir defa kuracaksınız ve size çok uzun yıllar gelir getirecek bir sistem bunlar. Dolayısıyla deneme yanılma yöntemiyle GES kuramazsınız. Bir GES kurulumu projelendirilme aşamasından kuruluma, kurulundan sonra da bakım-onarım işlerinin yapılmasına kadar iyi planlanmış bir şekilde yürütülmelidir. Aksi halde GES kurmak isteyen yatırımcılar çok acı tecrübeler yaşayabilmektedir.

 

GES kurulumunun ilk aşaması detaylı ve kapsamlı bir analizle başlar. Güneş santralleri kurulum aşamasında öncelikle çatı detaylı şekilde analiz edilerek çatının durumuna göre en uygun panel yerleşimi belirlenerek projelendirilmelidir. Bu projede kullanılacak malzemeler de doğru bir şekilde belirlenmelidir. Hatalı yapılan bir proje santralinin verimini doğrudan etkileyecektir.

 

İyi hazırlanmış bir projeden sonra doğru malzeme seçimi yapılarak montaj aşamasına geçilmelidir. Bir güneş santralinin en önemli parçası elektriğin asıl üretildiği yer olan güneş panelleridir. Bu ürünler bir santralin maliyetinin yaklaşık üçte ikisini oluşturmaktadır ve yapısı gereği de oldukça hassastırlar. Bunların montajı sırasında yapılan özensiz ve dikkatsiz işçilik panellerde çıplak gözle görülemeyen ancak termal kamera ile görülebilen mikro çatlaklara neden olabilmektedir ve bu çatlaklar panellerin üretimini dolayısıyla santralin verimini olumsuz etkilemektedir.

 

Bunun yanı sıra bir GES'in kılcal damarları gibi olan solar kablolar da yine  hassas ürünlerdir. Bunların montajı da yine oldukça hassas ve özenli işçilik istemektedir. Bu kısımlarda yapılan kötülük işçilik bu kabloların kılıflarında soyulmalara veya kablo uçlarında aşırı ısınmalara neden olabilekmekte, bunun neticesinde GES'deki inverter gibi cihazlar zarar görebilmektedir.

 

 

GES kurulumuyla ilgili devlet desteği var mıdır?

            GES kurulumu başta ülkemiz olmak üzere birçok ülke için stratejik bir konudur. Malumunuz olduğu üzere enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Malesef ülkemizde üretilen elektriğin  %33'ü doğalgazdan %17'si de ithal kömür ve fuel oil'den üretilmektedir. Yani toplamda ülkemizde üretilen elektriğin yarısı ithal kaynaklardan kaynaklardan üretilmektedir. Bu da enerjide yarı yarıya dışa bağımlı olduğumuz anlamına gelmektedir. Devletimiz enerji alanında oluşan bu bağımlılığı azaltmak adına bu konuda bir seferberlik ilan etmiş durumdadır. Son 10 yılımıza baktığımızda özellikle güneş enerjisi yatırımlarında ciddi teşvikler olduğunu görmekteyiz. Bu teşvikler neticesinde ülkemizde GES'lerden üretilen elektrik toplam üretimimizin yaklaşık % 5'ine yaklaştı. Bu oran henüz çok az gibi görünse de her geçen gün ivmelenmiş şekilde artıyor.

 

GES konusundaki devlet desteğine değinecek olursak, devletimizin vermiş olduğu en büyük teşvik GES'lerde üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası kısmının 10 yıllık süreyle devlet tarafından satın alınmasına yönelik verilen garantidir. Bir diğer destek ise şartları karşılayan tüketicilere GES yatırımlarında TKDK ve Tarım Bakanlığı hibeleri verilmesidir. Bu hibelerle kurulan santrallerde amortisman süresi 2 yıla kadar düşebilmektedir.

 

Son zamanlarda elektrik fiyatlarındaki artış GES'e ilgiyi nasıl etkiledi?

            Elektrik fiyatları bu yılın başında oldukça yüksek bir zam gördü. Bu zamlar neticesinde tüm abonelerde elektrik faturaları oldukça kabardı ve bu durum tüketicileri kendi elektriğini kendis üretmesi düşüncesine yönlendirdi. Bunun yansımalarını Şirketimize gelen taleplerden de görebiliyoruz. Özellikle zamların faturalarda görülmeye başlandığı şubat ayından itibaren GES kurulumu konusunda ve maliyetleri hakkında bilgi almak isteyen kişi sayısında ciddi artış oldu.   Bizler de yukarda da bahsetiğim şekilde bu konuda gerekli talep edenlere gerekli bilgilendirmeleri yapıyor, yatırım yapmak isteyenlere yardımcı oluyoruz.

 

Ekinox Enerji kimdir, neler yapar?

            Ekinox Enerji 2018 yılı başında Kahramanmaraş merkezli olarak kurulan ve aradan geçen 4 yıl sonunda başta Kahramanmaraş olmak üzere İzmir, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Yozgat, Adıyaman gibi 11 farklı ilde toplamda 100'e yakın GES projesi gerçekleştirmiş bir şirkettir. Bünyesinde elektrik dağıtım şirketlerinde çeşitli pozisyonlarda görev almış yöneticiler ve GES kurulumu konusunda tercibeli profesyonel ekibi ile kaliteli ve güvenilir hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Şirketimiz öncelikli hedef olarak ülkemizin farklı illerinde de GES kurmayı sonrasında ise yurtdışı projeler geliştirmeyi amaçlamaktadır. "Güneşin Doğduğu Her Yerdeyiz" sloganımız ile bu konudaki motivasyonumuzu canlı tutmaktayız.

 

11 Şub 2022 - 11:18 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yerel Piyasa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yerel Piyasa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yerel Piyasa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yerel Piyasa değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Yerel Piyasa, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (542) 453 4646
Reklam bilgi


Anket 5500 TL'lik asgari ücret çalışanlar için yeterli olacak mı?