- 02 Mar 2022 - 09:22

MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Serdar Salih Çiçekçi: 1 MİLYAR 400 MİLYONLUK İHRACAT YETERLİ DEĞİL!

MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Serdar Salih Çiçekçi ülke ve Kahramanmaraş ekonomisini gazetemize değerlendirdi.

MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Serdar Salih Çiçekçi ülke ve Kahramanmaraş ekonomisini gazetemize değerlendirdi.

Serdar Salih Çiçekçi Kimdir?

Kahramanmaraş Dİvanlı Mahallesi doğumluyum. İlk ortaöğrenimimi Kahramanmaraş’ta, liseyi de Konya’da, Üniversite öğrenimimi de Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamladım. Uluslararası Ticaret mezunuyum. Aynı zamanda Türkiye’ye döndükten sonra işletme eğitimimi tamamlayarak işletme mezunu oldum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. İleri derecede İngilizce ve Arapçam vardır. Mevcut iş hayatında da aile şirketlerinde çok küçük yaşlardan beri iş hayatının içerisindeyim. Üretim, pazarlama, finans, muhasebe bu departmanlarda çalışmalarım oldu. Bunların haricinde mevcut şirketlerde CEO’luk, genel müdürlük vazifelerinde de bulundum. Halen enerji sektöründeki şirketimizde yönetim kurulu başkanlığı ve tekstil sektöründeki şirketimizde ise yönetim kurulu başkan vekilliğini yürütmekteyim. 

MÜSİAD’ın kuruluşuyla ve çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Çiçekçi şunları söyledi: “MÜSİAD 1990 tarihinde öğünün sektöründe bağımsız belli ve misyonu ve vizyonu olan iş insanlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan bir sivil toplum kuruluşudur.  Malum bugün MÜSİAD nerde diye bakarsanız. MÜSİAD bugün 89 yurt içi şubesi ile faaliyet göstermekte 224 yurt dışı teşkilatımız ile faaliyetteyiz. Bugün MÜSİAD’ın 224 noktada temsil edilmesi bizim için çok önemli. MÜSİAD eğitim, rehberlik danışmanlık merkezi halinde bir veri bankası olarak üyelerine hizmet etmektedir. Bugün 14 binin üzerinde üye ile faaliyetine devam etmekte. Tabi bu bize heyecan getiriyor. Yaklaşık 11 bin 600 30 yaş üzeri üyemiz bulunmaktadır. 11 bin 600 üye ile faaliyetlerine devam ederken arkadan gelen gençleri yetiştirerek onları da kendi içimizde bünyemizde eğiterek faaliyetlerimize devam ediyoruz. MÜSİAD Kahramanmaraş şube olarak ta burada 100’ü aşkın 30 yaş üzeri üyesi ile ve 100e yakın genç üyesi ile faaliyetlerine devam ediyor. Bugün bakarsanız Türkiye’deki stratejik sektörleri de kendi içerisinde barındıran üyelerle birlikte çalışmak gerçekten bize haz veriyor.

Birçok çalışmalarımız var. Bugün istihdama yönelik çok ciddi projelerimiz var. Sayın Valimizin önderliğinde, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte biz okul sanayi projesini başlattık. Bunun lansmanını da yaptık ve projemiz şu anda fevkalade ilerliyor. Bundan çok memnunuz. Stajyer öğrencilerimizi kendi okuduğu bölümlerle alakalı olarak ihtiyaç duyulan sanayi işletmelerinde stajlarını yaptırıyoruz. Onların o meslekle ilgili gelişimini sağlıyoruz. Oradaki aldıkları teori pratikte uygulamasına dönüştürmek bizlere zevk veriyor.

10 SENE ÖNCEKİ UÇAKLARLA ŞİMDİKİ UÇAKLAR ÇOK FARKLI

Kahramanmaraş havalimanının sorunlarından bahseden Çiçekçi: “Sorun bizim hem pistimizde var hem de iniş seyrüsefer cihazlarımızda var olduğu görünüyor.  Aldığımız teknik raporlara istinaden. Burada şuna çok dikkat çekmek lazım gönül şarttır her geçen gün değişiyor. Kahramanmaraş Hava Limanına bundan 10 sene önce inebilen uçaklarla bugün Hava Limanına sefer düzenleyen uçaklar arasında çok büyük farklılık var. Teknoloji ile uçaklarda değişiyor. Şimdi büyüyen uçakların ihtiyaçları da değişiyor. O günkü şartlarda yeterli olan pistimiz bugünkü şartlarda yetersiz kalabiliyor. Burada ne bize engel teşkil ediyor. Devlet Hava Meydanlığı Müdürlüğümüz ile birlikte hem de Bizim Hava Limanı Müdürü Sayın Durmuş Ali Bey ile de bu çalışmaları yapıyoruz. Hava Limanının pistinin iyileştirilmesi neyi arz ediyor önünde bir demiryolu hattımız var. Bu demiryolu hattını depreşe edilmesi ya da bu demiryolu hattının oradan tamamen kaldırılması başka bir yere yönlendirilmesi bununla birlikte pistin mesafesinin uzatılması hem arka tarafa doğru malumunuz orada bir benzin istasyonu vardı. O benzin istasyonu oradan kaldırıldı. Uzun bir süreç oldu ama sağolsunlar oda başarılı. Hem o yana hem doğuya hem batıya her iki eksende pistin uzatılması. Mevcut teknolojik şartlarda gelen uçakların kalkış için yeterli mesafeyi arz edecektir. Tabi bu çalışmalar Milletvekillerimizin çok ciddi gayretleri ile çok güzel yerlere geldi bugün şartlarda şunlara bakıyoruz. İnşallah çok kısa bir süreç içerisinde çözülecek. İnişi ile ilgilide Hava Limanında şu problemden dolayı söylüyorum. GPS sinyallerinin kaybolunması ve sinyal alınamaması şimdi burada cihazların takılması teknik ekip raporları ile meydana geliyor. Birçok varyosyanda cihazlar var. Bunların buraya takılması için her hangi bir mani yok. Bunun bedelinden kaçan bir siyasi iktidarda yok. Bizi aslında sorun teşkil eden coğrafik yapımız. Bizim coğrafik yapımıza uygun seyrüsefer cihazlarımızın denemeleri ile çözülmesi bekleniyor. Tabi bu denemeler ciddi anlamda bir süreç alıyor.” dedi.

KAHRAMANMARAŞ EKONOMİSİNİN YÜZDE 60’NIN ÜZERİNE ÇIKTIK

MÜSİAD’ın Kahramanmaraş’taki faaliyetlerinden de bahsetti Çiçekçi ve şunları dile getirdi: “Biz MÜSİAD olarak Kahramanmaraş ekonomisinde neredeyiz. Biz MÜSİAD olarak Kahramanmaraş ekonomisinin %60 Üzerine çıktık şu anda %65’e doğruda gidiyoruz. %65 Kahramanmaraş ekonomisini kamuoyu yararına hizmet veren bu statüye sahip kendi üyelerinin gelişimi ve ekonomiye milli sermayeye katkı sağlamak için oluşturulan bu çatının altında %65 Kahramanmaraş ekonomisiyle birlikte bizlerde ekonominin nereye gittiğini sorguluyoruz yönlendirmeye gayret ediyoruz ki bu gemide hepimiz birlikte yüzüyoruz. Kahramanmaraş ekonomisi geçtiğimiz yıllarda 1 milyar 400 milyon dolar bir ihracatta adından söz ettirmeye başladı. Bizler sanayiciler olarak 1 milyar 400 milyon dolar ihracatın bize yeterli olmadığını duyurmak istiyoruz. Daha fazlası olması gerekiyor buda neyden kaynaklanıyor farklı sektörlere katma değerli ürünleri üreterek bizim ulaşmamız lazım. Ana sektörlerimiz tekstil sektörleri, mutfak eşyaları sektörü, gıda, kuyumculuğumuz var. Bunlarla biz Kahramanmaraş ekonomisini ayakta tutmaya gayret ediyoruz. Kahramanmaraş’ta daha farklı sektörlere yatırım yapma şansımız var.”

FABRİKALARI NEREYE YAPACAĞIZ?

Kahramanmaraş’ta sanayi arazisi konusunda sıkıntıların olduğu ve çalışmaların devam ettiğini aktaran şunları ifade etti: “Bizim gerçekten yeni sanayi arsaları ne ihtiyacımız var. Bununla birlikte malumunuz bizdeki organize sanayi bölgelerin planlamaları biraz geç kalınmış. Biz bunu görüyoruz sanayiciler olarak. Bugün Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi en son yapılan organize ellerimizden bir tanesi. Evet orada hiç yer yok. Genişleme sahası ile ilgili çalışmalar başladı. Coğrafyamız o kadar farklı ki. Ovaya iniyorsunuz tarım arazisi dağa çıkamıyorsunuz ve bu fabrikaları nereye yapacağız? Şimdi en yakınımızda Gaziantep var. Gaziantep'te birçok organize sanayinin varlığından herkes konuşuyor. Peki Gaziantep'in toprağı ile Kahramanmaraş bir değil ki. Orada verimsiz arazilerinin tamamını OSB bölgeleri olarak ilan edilerek orada genişleme sahalarıyla birlikte büyüyor sanayisi. Ama bizim Kahramanmaraş’ımız Cenabı Allah bize o kadar lütuf vermiş ki çok verimli arazilerimiz var.

KAHRAMANMARAŞ TÜRKİYE’DE BİRİNCİ

Biz şu anda Türkiye'nin bir numarasıyız. Evet aksini iddia eden varsa gelsin rakamlara da bakalım. Bugün inanın evinizde kullandığınız mutfak gruplarında pişirme gruplarında 10 tane ürününüz varsa en az 9 tanesi Kahramanmaraş'tan. Yani gerçekten çok iyi bir yerdeyiz. Bugün biz Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük üretim üssü 100 mutfak eşyaları sektörü için konuşuyorum. Dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyoruz. Güney Amerika'dan Kuzey Amerika, Uzakdoğu'ya, Afrika'ya, bütün Avrupa kıtasına ve Kafkaslara her tarafa Made in Kahramanmaraş olarak çıkıyor. Bu bize gurur veriyor. Hatta biz bunu da şöyle bir proje de başlattık, buradan da onun lansmanı da yapalım. Mutfak eşyalarında ihracat yapıldığı için mutfak kültürümüzü de ihraç edelim istedik. Kullanma kılavuzlarının içerisinde yöresel yemeklerimizin tarifini katarak bunları da dünyanın birçok ülkesinde Kahramanmaraş mutfağının tanıtımını da yapmak için böyle bir çalışmayı başlattık. Bu sektörle iştigal eden üyelerimizin de çok ciddi katkıları var. Yemek tarifleri farklı farklı dillerde şu anda yazılıyor. Arapçası, Fransızcası insanlar ürün satın aldıkları zaman içerisinde çıkacak olan küçük bir kitapçık da Kahramanmaraş'taki mutfağını da tanıtmış olacağız. Hem ürününü satacağız hem kültür ihracatını yapacağız.

02 Mar 2022 - 09:22 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yerel Piyasa Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yerel Piyasa hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yerel Piyasa editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yerel Piyasa değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Yerel Piyasa, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (542) 453 4646
Reklam bilgi